Původně měly kamery jen jednu základní funkci – pořizovat videozáznam. Tehdejší technologie vlastně ani neumožňovaly vybavit bezpečnostní kamery jinými funkcemi. Postupný vývoj technologií a jejich zdokonalování se samozřejmě nevyhnulo ani bezpečnostním kamerám a ty se tak dočkaly mnoha vylepšení. Analytické funkce se u kamerových systémů začaly objevovat od druhé poloviny 20. století.
Videoanalytické funkce jsou skvělým doplňkem kamerových systémů. Určitě je na místě se před samotnou koupí kamer ujistit, že kamera podporuje vámi požadované analytické funkce, protože ne všechny kamery jsou v tomto ohledu vybaveny stejně. Na otázku položenou v titulku tohoto článku nám pak odpoví následující řádky, na kterých si představíme nejpoužívanější videoanalytické funkce bezpečnostních kamer.
Detekce osoby, vozidla
Kamera s touto analytickou funkcí ve svém zorném poli aktivně vyhledává a zaznamenává osoby a vozidla. Při detekci osoby kamera dokáže rozpoznat pohlaví, pokrývku hlavy, barvu oblečení a také určit přibližný věk a další "identifikátory". V rámci detekce vozidla lze určit například barvu nebo typ karoserie.
Čtení RZ
K populárním analytickým funkcím dohledových kamerových systémů zcela jistě patří čtení registračních značek. V systému je možné například nastavit jakým automobilům bude povolen vstup na parkoviště. Nejčastěji se s kamerami podporujícími čtení RZ můžeme setkat u vjezdů a výjezdů monitorovaných parkovišť.
Rozpoznání obličeje
Mohlo by se zdát, že detekce obličeje a rozpoznání obličeje jsou podobné nebo dokonce stejné funkce. Není tomu tak a mezi funkcemi jsou značné rozdíly. Rozpoznávání obličejů se využívá především ke zvýšení bezpečnosti ve veřejné (komerční) i neveřejné oblasti. Kamery jsou vybaveny softwarem na rozpoznávání obličejů, díky kterému mohou identifikovat konkrétní tvář a následně ji porovnat s databází uložených obličejů. V rámci této databáze lze vytvořit tzv. "Blacklist", tedy seznam nežádoucích osob, na které systém upozorní operátory při zaznamenání jejich pokusu o vstup do střeženého objektu. Tuto technologii je možné využít zejména v prostorách, kde je nutné ověřit identitu osob ještě před jejich vstupem do objektu. Například se může jednat o stadiony, kasina, divadla apod.
Počítání osob a teplotní mapy
Jedná se o velmi populární funkce, které mají široké spektrum využití.
Počítání osob najde své uplatnění především v obchodech, nákupních centrech, muzeích, letištích a obecně ve všech prostorách, ve kterých je žádoucí zpracovávat přesné statistiky návštěvnosti. Díky této funkci jsou právě tato data k dispozici pro konkrétní časy, resp. období. Určit lze jak celkový počet, tak i aktuální počet osob přítomných v dané lokalitě. Získaná data mohou například "odhalit" časy s největší návštěvností a na základě toho může například dojít k navýšení počtu zaměstnanců na pracovišti. Tato funkce ulehčila život mnoha prodejnám v dobách pandemie, kdy mohl být v prodejně přítomen jen určitý počet zákazníků.
Teplotní mapy pomáhají prodejcům najít místa s největší koncentrací zákazníků, do kterých pak mohou umisťovat vybrané zboží. Jedná se o místa, na kterých zákazníci tráví nejvíce času, která logicky vychází z monitoringu pohybu osob. Z celkového množství zaznamenaného pohybu je pak vytvořena tzv. teplotní mapa, která pomocí barevné stupnice přehledně a srozumitelně zobrazuje získaná data o pohybu osob. Zatímco "chladné" odstíny (modrá a zelená) označují místa s minimální frekvencí pohybu, "teplé" odstíny (žlutá, oranžová, červená) ukazují na místa s největší frekvencí pohybu osob.
Překročení čáry
V tomto případě dokážeme prostřednictvím softwaru nakreslit imaginární čáru podél chráněné oblasti, do které by neměly osoby vstupovat. Tímto způsobem můžeme "olemovat" například cestu, hranici pozemku nebo jakékoli jiné libovolné místo. Při překročení pomyslné čáry je spuštěn poplach, přičemž funkce umožňuje rozlišit i směr překročení a díky tomu lze detailněji nastavit podmínky spuštění poplachu.
V současnosti je k dispozici velké množství analytických funkcí, které nám ve velké míře pomáhají v každodenním životě. Stále je však potřeba mít na paměti, že se bez "živé" lidské obsluhy stále neobejdou jak při jejich nastavení, tak při jejich následné správě a údržbě.