Videozáznamy z bezpečnostních kamer by měly být za všech okolností zřetelné a jasné. Výjimkou nesmí být ani situace, kdy kamera vytváří záznam i v noci nebo v jinak nepříznivých světelných podmínkách. Navíc jistě není žádným překvapením, že se páchání trestné činnosti odehrává právě pod rouškou tmy. Abychom takovému jednání dokázali co nejlépe předcházet, je nezbytné mít k dispozici bezpečnostní kamery, které dokáží zajistit kvalitní záběry v různých světelných podmínkách, a především v noci. Inovace, které se v průběhu posledních let dotknuly objektivů, obrazových snímačů nebo obrazových funkcí, dokázaly posunout kvalitu obrazu téměř k dokonalosti. Pokud požadujeme kvalitní videozáznam i v nepříznivých světelných podmínkách je nezbytné zvolit správný typ kamery.
Kamera s externím LED osvětlením
I základní modely kamer jsou schopny během jasného dne vytvářet kvalitní videozáznam. S přicházejícím večerem však dochází k rapidnímu zhoršení kvality pořízeného záznamu a na pořad dne se dostává otázka, jak lze daný problém vyřešit. A nabízí se hned několik řešení. Jedním z řešení je výměna kamery za jiný typ – o tom, jaké jsou možnosti se dozvíte na následujících řádcích. Jinou možností je instalace dostatečně silného LED reflektoru s viditelným nebo infračerveným světlem. Reflektory lze různě přizpůsobovat danému prostředí, obvykle lze nastavit i jejich spouštění časovačem, pohybem nebo v závislosti na intenzitě osvětlení snímané scény.
Při použití časovače můžeme reflektor spouštět ve zvoleném intervalu, tj v časech, kdy je v dané lokalitě tma. Zde je potřeba mít na paměti to, že se v průběhu roku mění časy východu a západu Slunce a je vhodné průběžně upravovat i nastavení časovače.
Chcete-li se těmto starostem vyhnout, můžete použít spouštění reflektoru na základě intenzity okolního světla. Osvětlení se tak bude spouštět i vypínat zcela automaticky.
Poslední variantou je spouštění reflektoru při detekci pohybu kamerou.
Použití reflektoru je řešení, které příliš nezatíží rozpočet, ale ve výsledku nebude kvalita dosaženého videozáznamu tak dobrá, jako v případě následujících řešení.
Kamera s infračerveným (IR) přísvitem
Pokud intenzita osvětlení klesne pod určitou hranici, použije tento typ kamery oku neviditelné (infračervené) přisvícení. Můžeme říct, že kamery s IR přísvitem jsou v současnosti považovány za určitý standard v oblasti zabezpečení objektů. IR přísvit umožňuje kamerám bezproblémové pořizování videozáznamu i za úplné tmy. Na trhu se můžeme setkat se dvěma hlavními způsoby použití IR přisvícení. Většina všech kamer je vybavena IR přísvitem v podobě LED integrovaných přímo v těle kamery. Nemá-li kamera dostatečně silné IR přisvícení nebo ho zcela postrádá, lze ji doplnit samostatným IR reflektorem. Díky IR přísvitu mohou kamery vytvářet čistý a jasný obraz i v absolutní tmě. Někomu však nemusí vyhovovat to, že je takto získaný obraz černobílý. Také je potřeba si uvědomit, že různé typy kamer mají různý dosvit IR přísvitu. Tento údaj je uveden v metrech a zpravidla jej lze dohledat v technickém listu kamery. Je potřeba brát ho do jisté míry s rezervou, protože se jedná o maximální dosvit. Pokud tedy výrobce udává hodnotu 30 m, neznamená to, že ve vzdálenosti 30 metrů bude přísvit rovnoměrný v celém snímaném prostředí. Objekt nacházející se ve vzdálenosti 5 m bude samozřejmě lépe viditelný, než ve vzdálenosti 30 m. Pokud tedy chcete mít zajištěno ideální IR osvětlení snímané scény, je potřeba hodnotu uváděnou výrobcem snížit na polovinu. Problém však může být opačné povahy, tj. pokud se objekt nachází v těsné blízkosti kamery s IR přísvitem. V takovém případě bude snímaná osoba příliš jasná – tzv. "přepálená" – a nebude možné ji identifikovat.
KAMERY TYPU STARLIGHT / FULL-COLOR
Starlight
Benefitem kamer s technologií Starlight je schopnost poskytovat kvalitnější obraz i ve zhoršených světelných podmínkách, a to i v takových, při kterých už lidské oko nevidí nic. Jen pro zajímavost, lidské oko nedokáže identifikovat objekty, pokud intenzita osvětlení klesne pod hodnotu 20 lx (lx – lux, jednotka intenzity světla). Starlight kamery umožňují vytvářet kvalitní videozáznamy i při hodnotě 0 lx.
Starlight kamery využívají modernější typy obrazových senzorů, které jsou větší než u klasických bezpečnostních kamer. Mají také širší clonu a sníženou hmotnost závěrky. To vše umožňuje dostat na senzor více světla.
Navíc jsou Starlight kamery schopné ve špatných světelných podmínkách vytvářet kromě černobílého také barevný obraz. Kamera se automaticky přepíná do černobílého režimu záznamu až v okamžiku, kdy nastává příliš velká tma. Přepínání lze samozřejmě nastavit také manuálně. Černobílý obraz Starlight kamery je jasnější a kvalitnější, než od kamer s IR přísvitem.
Full-color
Dalo by se říct, že kamery s Full-color technologií jsou přímým nástupcem Starlight kamer. Podobný je princip fungování i použité komponenty ovšem je zde jeden zásadní rozdíl. Full-color kamera je vybavena citlivějším obrazovým senzorem, díky kterému dokáže vytvářet barevný videozáznam i v absolutní tmě. Kvalitativně může noční obraz konkurovat záznamům vytvořeným během dne. Součástí některých Full-color kamer je integrovaný stroboskop, který lze samozřejmě různě nastavit.
Full-Color kamera vs. IR kamera
Termokamera
Termokamery, podobně jako kamery s IR přísvitem, používají při zpracování obrazu infračervené záření. Hlavní rozdíl však spočívá v tom, jak se s tímto typem záření pracuje a jak je zobrazen výsledný obraz. Použití této technologie spočívá v tom, že všichni lidé, zvířata a předměty vyzařují infračervené záření bez ohledu na to, zda je slunečný den nebo je úplná tma. Termokamery, stejně jako mnohé další technologie, byly nejprve vyvinuty pro armádní účely, a až postupem času byly uvolněny i pro použití v civilním sektoru.
Termokamery snímají, resp. měří infračervené záření – teplo – jehož zdrojem jsou právě osoby a předměty, nacházející se v jejich zorném poli. Výsledný videozáznam má podobu tzv. "duhového" zobrazení, které využívá barevnou škálu k zobrazení míst s různou teplotou. Studené odstíny (např. modrá, zelená) označují místa s nižší teplotou, zatímco teplejšími odstíny (např. oranžová, červená) jsou zobrazena místa s vyšší teplotou.
Přestože termokamery pracují téměř nezávisle na denní době, můžeme konstatovat, že přednosti termokamer se více projeví v noci, kdy je chladněji a siluety osob tak vyniknou víc, než za slunečného dne.