Objektiv je jednou z neodmyslitelných součástí každé kamery, díky které kamera dokáže vidět. Není však objektiv jako objektiv. Většina kamer má objektiv integrovaný pevně do těla kamery. Druhou skupinou jsou pak kamery, u kterých lze objektiv měnit dle potřeb jejího uživatele.
Pojďme si v krátkosti říct něco o parametrech, které zásadně ovlivňují výslednou kvalitu obrazu.
Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů každé kamery. Od rozlišení se odvíjí kvalita zachyceného obrazu a s tím spojená schopnost rozlišovat detaily na snímané scéně. Velikost rozlišení ve velké míře závisí i na technologii, kterou kamera využívá. V případě IP kamer můžete říct, že rozlišení nemá limit a rok od roku neustále roste. Jako "základní" rozlišení můžeme považovat Full HD (1920 x 1080 px), což odpovídá 2 Mpx. Je-li potřeba zachytit více detailů na větší vzdálenost, je potřeba sáhnout po kamerách s vyšším rozlišením a kvalitním objektivem s vhodnými parametry.
Níže uvedený obrázek názorně demonstruje vliv rozlišení na kvalitu obrazu.
Parametr objektivu, který určuje úhel záběru kamery. Čím je ohnisková vzdálenost nižší, tím větší je úhel záběru. Ohnisková vzdálenost se zpravidla udává v milimetrech. Objektivy mohou být s pevně daným ohniskem, varifokální nebo motor zoom objektivy. Pevný objektiv má neměnnou ohniskovou vzdálenost a tím pádem neměnný úhel záběru. Varifokální objektiv umožňuje manuálně upravit ohniskovou vzdálenost dle konkrétních požadavků. V případě motor zoom objektivu lze ohniskovou vzdálenost upravovat na dálku – elektronicky. S rostoucí ohniskovou vzdáleností se zmenšuje úhel záběru objektivu.
Zoom může být optický nebo digitální. V prvním případě dochází k reálné změně ohniskové vzdálenosti. U analogových kamer probíhá ovládání objektivu prostřednictvím rozhraní RS-485, v případě IP kamer je to prostřednictvím komunikačního protokolu výrobce. Optické přiblížení lze využít pouze při sledování živého obrazu, přičemž dosažená kvalita je vyšší, než u digitálního zoomu. Digitální zoom je v podstatě výřez z původního obrazu a lze ho využít jak při živém monitoringu, tak později u záznamu.
Snímková frekvence udává, kolik snímků je zaznamenáno v průběhu jedné sekundy videa a jednotkou je "fps" (frames per seconds). V případě bezpečnostních kamer je doporučeno používat minimální snímkovou frekvenci 25 fps.
Světelnost objektivu
Světelnost objektivu popisuje kolik světla objektiv propustí k obrazovému senzoru při maximálně otevřené cloně. S tím úzce souvisí tzv. clonové číslo. Obecně platí, že čím vyšší je světelnost objektivu (tzn. má nižší clonové číslo), roste i jeho užitná hodnota.
V neposlední řadě je potřeba mít vždy na paměti, že výsledná kvalita obrazu závisí na vyvážené kombinaci použitých komponent a technologií.