e světě kamerových systémů se používá mnoho technických pojmů, které mohou být pro mnoho běžných uživatelů velkou neznámou. A přesně z tohoto důvodu jsme připravili přehled základních pojmů, který by měl pomoct s jejich pochopením při poznávání světa bezpečnostních technologií.
Citlivost kamery
Citlivost kamery vyjadřuje schopnost snímat obraz ve špatných světelných podmínkách. Každá kamera má v technické specifikaci uvedeny hraniční citlivosti pro barevný a černobílý režim. Citlivost se udává v jednotkách intenzity osvětlení tj. v luxech (lx).
Day/Night
Funkce Day/Night se týká barevných kamer, které se při sníženém osvětlení přepínají do černobílého módu, tzv. nočního módu. Obecně platí, že je lepší "vidět" černobílé alespoň něco, než barevně nic, a právě proto se využívá toho, když má černobílá kamera lepší citlivost, než barevná. U kamer vyšších tříd lze tuto hraniční citlivost, kdy se kamera přepíná mezi černobílým a barevným režimem, nastavit. V případě kamer nižší třídy je tato hodnota nastavena pevně výrobcem a nelze ji změnit.
Defog
Nástroj pro digitální potlačení nepříznivých vlivů počasí, jako je například mlha, déšť nebo sněžení, na kvalitu obrazu a množství zřetelných detailů.
Fisheye objektiv neboli rybí oko
Jedná se o speciální širokoúhlý objektiv se zorným úhlem až 180°.
IR – infračervené světlo/záření
Část elektromagnetického spektra s vlnovou délkou větší, než má viditelné světlo. Infračervené světlo se používá pro přisvícení nočních záběrů. Pro lidské oko je prakticky neviditelné.
IP kamera
Narozdíl od analogových kamer používají výhodnou obousměrnou komunikaci prostřednictvím protokolu TCP/IP. Díky tomu lze pro přenos obrazu využívat stávající strukturovanou datovou kabeláž. IP kamery mohou být navíc vybaveny různými inteligentními nebo analytickými funkcemi, které umožňují číst registrační značky vozidel, rozpoznávat obličeje, vyhodnocovat pohyb atd.
Stupně krytí IP
Zkratka IP (Ingress Protection) udává odolnost elektrických zařízení před vniknutím cizího tělesa a kapalin. Úroveň krytí je vyjádřena IP kódem, který se skláda z písmen "IP", následovaných dvěma čísly, za kterými mohou být uvedena až dvě doplňková písmena.
Čím je číslo vyšší, tím je vyšší i ochrana. Maximální stupeň ochrany má tedy zařízení se stupněm krytí IP 69.
STUPEŇ OCHRANY PŘED VNIKNUTÍM CIZÍCH TĚLES / NEBEZPEČNÝM DOTYKEM)
IP 0X – bez ochrany / bez ochrany
IP 1X – ochrana před vniknutím pevných těles do průměru nad 50 mm / před dotykem hřbetu ruky
IP 2X – ochrana před vniknutím pevných těles do průměru nad 12,5 mm / před dotykem prstu
IP 3X – ochrana před vniknutím pevných těles do průměru nad 2,5 mm / před dotykem nástrojem
IP 4X – ochrana před vniknutím pevných těles do průměru nad 1 mm / před dotykem drátem
IP 5X – ochrana proti vniknutí prachu o zrnitosti nižší než 25 µm v množství, kterým by byla ohrožena funkce a bezpečnost zařízení / před dotykem drátem
IP 6X – ochrana proti vniknutí prachu o zrnitosti nižší než 25 µm v nulovém množství tzn. prachotěsnost / před dotykem drátem
STUPEŇ OCHRANY PŘED VNIKNUTÍM VODY
IP X0 – bez ochrany proti vniknutí vody
IP X1 – ochrana před kapající vodou dopadající svisle na kryt
IP X2 – ochrana před kapající vodou dopadající na kryt pod úhlem 15°
IP X3 – ochrana před deštěm pod úhlem 60°od svislice
IP X4 – ochrana před stříkající vodou dopadající na kryt v libovolném směru
IP X5 – ochrana před tryskající vodou dopadající na kryt v libovolném směru
IP X6 – ochrana před intenzivně tryskající vodou dopadající ze všech směrů
IP X7 – zařízení má ochranu před dočasným ponořením do vody
IP X8 – zařízení odolá trvalému ponoření do vody (pod tlakem) za podmínek určených výrobcem
IP X9 – zařízení odolá působení vysokotlaké stříkající vody o vysoké teplotě
Komprese dat
Jedná se o jednu z velmi důležitých funkcí, protože bez vhodné komprese videozáznamu by velmi rychle došlo k zaplnění kapacity datového úložiště, a v případě IP kamer s vyšším rozlišením by bylo prakticky nemožné záznam uložit.
PoE napájení kamer (Power over Ethernet)
Power over Ethernet – napájení prostřednictvím ethernetového kabelu. V případě IP kamer se často využívá napájení prostřednictvím datového kabelu, kdy jedním kabelem současně "tečou" TCP/IP data a probíhá napájení zařízení. Aby bylo možné tuto funkci využívat, je nezbytné, aby kamera, switch nebo záznamové zařízení, tuto funkci podporovali. Zařízení nepodporující PoE napájení lze připojit k PoE portu s tím, že nedojde ke spuštění PoE napájení.
PTZ kamera
Hlavní výhodou PTZ kamer oproti "klasickým" kamerám je možnost ovládat objektiv v horizontálním i vertikálním směru a zároveň měnit hodnotu zoomu. Objektiv může být ovládán manuálně obsluhou kamerového systému nebo lze využít různé funkce. Takovými funkcemi jsou například Auto Tracking – tj. sledování pohybujících se objektů, Pattern – objektiv se pohybuje po předdefinované trase, Scan (Swing) – přechod mezi dvěma body, Preset – objektiv má předdefinované pozice a další funkce včetně možnosti jejich vzájemných kombinací.
Rozlišení
Celkový počet pixelů (bodů), které tvoří výsledný obraz, označujeme jako rozlišení. Například obraz kamery s rozlišením 2 Mpx tvoří 1920 x 1080 obrazových bodů. Vynásobením získáme hodnotu 2 073 600 pixelů, které tvoří obraz. Nejčastěji se na trhu můžeme setkat s bezpečnostními kamerami s rozlišením 2, 4, 5 a 8 Mpx.
ONVIF
Organizace byla založena výrobci Sony, Bosch a Axis s cílem sjednotit používané video standardy a překonat tak vzájemnou nekompatibilitu IP kamer. Existuje několik verzí standardu Onvif a samozřejmě záleží pouze na výrobci, kterou verzi zvolí. V rámci implementace je také důležité mít na zřeteli to, které funkce jsou zaintegrovány v rámci Onvifu, a které lze využívat jen v rámci originálního protokolu výrobce.
Starlight a Full-color Starlight
Kamery vybavené funkcí Starlight dosahují barevné citlivosti v řádech setin až tisícin luxu. Díky tomu dokáží velmi spolehlivě rozpoznat barvy i v podmínkách, při kterých běžné kamery přecházejí do nočního – monochromatického – režimu. Ve srovnání s kamerami vybavenými standardním čipem, je tak zachována mnohem širší obrazová informace. Aktuálně rozlišujeme Starlight (hraniční intenzita osvětlení 0,01 lx pro objektiv F1.4) a pokročilejší Full-color Starlight (hraniční intenzita osvětlení 0,001 lx pro velmi světelný objektiv F1.0).
V případě Full-color Starlight má uživatel k dispozici BAREVNÝ OBRAZ NEPŘETRŽITĚ.
Varifokální objektiv
Varifokální objektiv umožňuje nastavit ohniskovou vzdálenost přesně dle požadavků uživatele.
Videoanalytické funkce
Moderní typy kamer a záznamových zařízení v dnešní době nabízí širokou škálu detekčních a statistických funkcí. Tyto funkce například umožňují střežit stanovené hranice/linie, detekovat pohyb, detekovat vozidla, rozpoznat obličej, číst RZ vozidel a mnoho dalšího. Některé typy kamer jsou vybaveny i samoučicími se algoritmy.
Zoom
Přiblížení může být buď optické nebo digitální. V případě optického zoomu dochází k reálné změně ohniskové vzdálenosti. Ovládání optického zoomu probíhá v případě analogových kamer prostřednictvím rozhraní RS-485, u IP kamer je to přes komunikační protokol daný výrobcem. Optický zoom lze využít jen v případě živého obrazu. Digitální zoom je v podstatě "jen" digitální zpracování obrazu, které je možná využít jak u živého obrazu, tak u záznamu s tím, že v případě využití digitálního zoomu je stále nahrávána celá část obrazu. Digitální zoom lze využít na IP kamerách. Ve velmi omezené míře je možné použít digitální zoom samozřejmě i u analogových kamer, ale vzhledem k rozlišení 720 x 576 může být výsledný obraz velmi nekvalitní – "kostečkovaný".