Kamerové systémy mají při zabezpečení objektů svou nezastupitelnou roli a ani domácnosti nejsou v tomto ohledu žádnou výjimkou. Bezpečnostní kamery tak mohou zajistit nepřetržitý 24hodinový dohled v bytě nebo rodinném domě. Na následujících řádcích si povíme, jaké výhody kamery domácnostem přináší a na co je potřeba dávat pozor při jejich výběru.
Nejprve si odpovězme na otázku, proč je dobré mít v domácnosti bezpečnostní kamery.
Kamerový systém poskytuje mnoho výhod a zde jsou některé z nich.
Zvýšení bezpečnosti
Základním a nejdůležitějším úkolem kamerového systému je zvýšení úrovně bezpečnosti domácnosti. Kamery samy o sobě pachatele nezpomalí ani nezastaví, ale dokáží vytvořit videozáznam, který může být použit například jako důkazní materiál. Prostřednictvím analytických funkcí nás mohou kamery dokonce v reálném čase upozornit na přítomnost nechtěného návštěvníka. Pomocí dobře umístěné kamery dokážeme například také lehce zjistit, který ze sousedů vám při parkování odřel auto.
Preventivní opatření
Kamery jsou skvělým preventivním opatřením proti páchání trestné činnosti. Už jen samotná viditelná přítomnost kamer dokáže odradit některé pachatele. I proto je potřeba kamery umístit na viditelné, ale přitom těžko dostupné místo. V případě rodinného domu můžeme tento "odrazovací" efekt zesílit použitím jasně viditelným upozorněním na to, že dům chrání kamerový systém.
Dohled nad dětmi a domácími mazlíčky
V dnešní době se však kamery nepoužívají jen za účelem zabezpečení a ochrany majetku. Prostřednictvím moderních IP kamer můžeme snadno zkontrolovat, jestli už děti dorazily ze školy nebo jim nehrozí nějaké nebezpečí na zahradě. V každém případě však nesmíme zapomínat respektovat jejich soukromí, zejména pokud jsou děti starší. Stejně tak lze kamery dobře využít ke kontrole domácích mazlíčků.
Podle čeho vybrat kameru určenou pro domácnost?
Na trhu je nepřeberné množství typů kamer a výběr té správné kamery pro domácnost může některým z nás způsobit zbytečné vrásky na čele. Z toho důvodu jsme pro vás připravili malý návod, který by vám měl pomoct právě při výběru vhodné kamery.
Dělení kamer podle technologie přenosu signálu
V současnosti jsou přirozeně nejžádanější IP kamery vzhledem k celosvětovému masivnímu rozšíření IP sítí a internetu. Nesmíme však opomenout ani další doposud používané typy technologií.
HDCVI kamery využívají pro přenos signálu koaxiální kabely. Díky tomu lze jednoduše starý analogový systém nahradit novým HDCVI systémem bez nutnosti instalace nové kabeláže a lze využít původní elektroinstalaci.
IP kamery využívají digitální přenos signálu prostřednictvím sítě internet. Díky tomu lze obraz přenášet ve vysokém rozlišení a lze ho mít k dispozici téměř kdekoli, kde je dostupné připojení k internetu. V současnosti tvoří IP kamery převážnou část instalací a jsou nejvhodnějším řešením pro zabezpečení domácností.
Wi-Fi kamery jsou v domácnostech rovněž velmi populární vzhledem k tomu, že dnešní domácnosti bývají zpravidla dobře pokryté Wi-Fi signálem a odpadá tak instalace další kabeláže potřebné pro přenos dat. Problém nastává v okamžiku výpadku Wi-Fi signálu a přerušení přenosu.
Základní dělení kamer podle typu prostředí
V tomto případě je klíčovým parametrem tzv. stupeň krytí označený písmeny IP, který udává odolnost kamery proti vlivům vnějšího prostředí (odolnost před vniknutím cizích předmětů a vody).
Interiérové kamery jsou – jak název napovídá – určeny pro použití ve vnitřních prostorách. Jejich stupeň krytí, resp. odolnost proti působení vnějších vlivů, je tedy nižší než u kamer určených pro venkovní použití.
Exteriérové kamery jsou přizpůsobeny pro použití ve venkovních prostorách. Krytí mají na úrovni IP 65 a vyšší a díky tomu dobře odolávají vysokým nebo nízkým teplotám, prachu a dešti.
Dělení kamer dle jejich konstrukce
Rozlišujeme 4 hlavní druhy kamer, které spolehlivě pokryjí běžné požadavky většiny uživatelů.
Boxové kamery mají tvar protáhlého válce nebo kvádru. Zpravidla jsou osazeny infračerveným přísvitem pro vytváření záznamu ve zhoršených světelných podmínkách. K dispozici jsou v provedení s pevně nastaveným objektivem nebo v provedení umožňujícím výměnu objektivu.
Kompaktní kamery jsou díky své všestrannosti a jednoduché instalaci zřejmě nejpoužívanější variantou. Jak už napovídá i jejich název, mají malé rozměry, které se však v žádném případě nijak negativně neodráží v jejich schopnostech a funkčnosti. Tvarově se podobají boxovým kamerám a lze je umístit na svislé i vodorovně plochy (stěny). Při zabezpečení rodinného domu kamerovým systémem je koupě kompaktní kamery ideální volbou.
Dome kamery mají ve srovnání s předchozími dvěma typy zcela jiný tvar. Dome kamery jsou kompaktní kamery s objektivem uloženým pod krytem ve tvaru polokoule. Výhodou dome kamer je, že nemusí být při pohledu zvenčí vidět, kam se kamera"dívá". Jsou navrženy tak, aby nebylo možné měnit směr natočení kamery.
PTZ kamery mají oproti ostatním typům kamer velkou výhodu. PTZ kamery se totiž dokáží otáčet ve všech směrech a to jak doleva/doprava, tak nahoru/dolů. Díky zoomovacímu objektivu navíc umožňují přibližovat nebo oddalovat snímanou scénu. PTZ kamery lze standardně ovládat prostřednictvím klávesnice a myši. Samozřejmě lze použít i speciální klávesnici s joystickem, která je určena speciálně pro tyto účely.